.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ARCHEOLOGICKÝ OBJEV
V létě 2024, v rámci záchranného archeologického výzkumu, předcházejícímu pokládání dešťových trubek, došlo k mimořádnému objevu. Asi 1m pod současným terénem dolního dvora byla nalezena souvislá skalní vodorovná plocha vyhlazená patrně dlouhodobým sešlapem.
Viz obrázky: Výkop, archeologie | Hrad Sloup
Dosud jsme si mysleli, že výška stávajícího terénu dvora se od středověku příliš nezměnila a že terén je pouze pozůstatek někdejšího přírodního suťového kuželu, přizpůsobeného „vodorovným“ zarovnáním. Tedy že je tvořen pouze pískem a kamením bez dosažitelného pevného dna.
Jelikož přilehlé skalní sklepy a vrchol studny jsou v úrovni stávajícího terénu, zapadala do sebe představa jednotné středověké úrovně všech prostor dolního dvora. Není tomu tak, stavební vývoj této části objektu byl asi značně komplikovanější, což snad přiblíží analýza výzkumu.
Objev prozatím naznačuje tyto skutečnosti:
- Na počátku středověké historie objektu žádný dolní dvůr neexistoval, prostor byl víceméně vyplněn skalním blokem.
- Původní vstup do hradu využíval pouze úzkou přírodní rozsedlinu vstupující od severu mezi skalními bloky do hlavního masívu.
- Snad ještě ve středověku došlo k odstranění „vnitřního“ bloku a v uvolněném prostoru vznikl dolní dvůr se skalní podlahou. Hrad zřejmě stále neměl studnu.
- Asi v důsledku pozdějších stavebních úprav v horních partiích hradu byla skalní podlaha dvora postupně zasypávána sutí a zapomenuta.
- Teprve po úpravách a stabilizaci nově navrstveného terénu došlo ve stejné výšce k vytesání skalních sklepů ve stěnách dvora a také studny. Kdy to bylo nevíme, asi nejpozději do konce 16. století.
OPATŘENÍ PROTI ZÁCPÁM
NA VNITŘNÍM ÚZKÉM OBOUSMĚRNÉM SCHODIŠTI
Pokud se u pokladny vytváří velká fronta, na semaforu pod skálou spustíme červené světlo. Zde se prosím zastavte a vyčkejte 5-10 minut na zelenou. Pak vystoupá k pokladně vždy jen okolo 10 osob, tedy tolik, kolik se vejde k pokladně. Pokud se jedná o skupinu s rezervací prohlídky, pak může na zelenou vystoupat celá skupina, ale s vedoucím v čele.
30. srpna 2020 ve 14:30
HRAD SLOUP
ŘÍKÁNÍ O JONÁŠOVI A JINÝCH VELRYBÁŘSKÝCH VÝPRAVÁCH
S rozvrzaným vozíkem, klarinetem a harmonikou dorazí dne 30. srpna na hrad Sloup kočovné divadlo a ve 14:30 sehraje mezi jeho zdmi kus zvaný Říkání o Jonášovi a jiných velrybářských výpravách. Scénář má na svědomí Filip Vosáhlo, hudbu Matyáš Polák, ke zmíněným recidivistům se na cestách, jež znamenají svět, přidaly Agáta Šumová a Berenika Veselá.
Co se ozývá ve velrybím břiše? Kde dneska bloudí Ahasuér? Přijdou nějací spravedliví diváci? A jak spolu souvisí dobro a zlo?
Prázdninové zpracování biblických příběhů v podání čtyř kočovných herců, jedné tahací harmoniky, klarinetu a pořádné velryby.
OD 25. 6. 2020 JE V PROVOZU NOVÉ OPATŘENÍ PROTI ZÁCPÁM NA VNITŘNÍM ÚZKÉM OBOUSMĚRNÉM SCHODIŠTI
Nebudete stát frontu na schodech v dlouhé úzké chodbě pod pokladnou a nebudou se proti Vám tlačit ti co odcházejí dolů. Zastavíte se před nově instalovaným semaforem na úpatí skály. Když se rozsvítí zelená, vystoupá po schodišti k pokladně vždy jen okolo 10 osob, tedy tolik, kolik se k pokladně vejde. Na červeném světle pak ostatní počkají několik minut, než opět naskočí zelená. Mezitím budou moci sejít dolů, ti co již odcházejí.
V případě hromadné výpravy nad 10 osob je záhodno, aby vedoucí zanechal skupinu před semaforem a sám došel k pokladně a zde informoval o počtu osob ve výpravě a o způsobu placení vstupného (jednotlivě, nebo hromadně). Domluví také způsob prohlídky (samostatně, nebo s průvodcem). Pokud vstupné zaplatí hromadně, je šance, že na pokyn pokladníka bude moci vyjít nahoru celá skupina najednou. V případě placení individuálního se nejspíš bude muset skupina rozdělit a podle semaforu po deseti přicházet k pokladně. V „čekárně“ nad pokladnou se opět skupina postupně spojí.
Uvedená regulace vás nijak nezdrží, jen nedojde k tlačenicím. Opatření se snaží omezit příliš těsné a nechtěné kontakty mezi návštěvníky v úzkých vstupních chodbách. Není to však jen prevence případné nákazy. Jako provozně praktické řešení zůstane i nadále.
Čekání u semaforu může být psychycky náročné, zvláště když proti Vám dlouho nikdo nejde. Věřte však, že nikdo nezapomněl přepnout zelenou, to jen návštěvníci před Vámi překonávají dlouhá schodiště a nakupují u pokladny. Teprve potom, až vyjdou další patro nad pokladnou, horní semafor pustí odcházející dolů a někteří z nich se opět zdrží u pokladny. Průměrný interval semaforu je asi 8 minut. Buďte prosím trpěliví.
V případě slabého provozu zůstává na obou semaforech zelená, nedivte se proto, že se potkáváte s jednotlivci jdoucími v protisměru.
Od 1. července 2020 odpadne sice povinnost nosit roušky, ale to neznamená, že bude ostudou si je v úzkých prostorách, či u pokladny, individuálně ponechat.
U pokladny také zůstává střička s dezinfekčním roztokem.
23. 6. 2020 – Provizorní pokladní budka pod skálou, která byla ve vrcholící pandemii postavena proto, aby bylo zcela vyloučeno potkávání vstupujících a odcházejících návštěvníků, ukončila provoz. Prodej vstupenek a suvenýrů se vrací do původní pokladny na 112 schodu.
Z budky pod skálou se po dobu prázdnin stane stánek s prodejem skleněných výrobků.
NA KONCI SEZONY 2019
Vzhledem ke svátku založení Československa, následným podzimním prázdninám a následnému svátku Všech Svatých ve všech okolních zemích, bude hrad otevřen celý týden od soboty 26.10. do neděle 3.11.2019.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Vážení návštěvníci, u příležitosti oslav 700 let obce Sloup v Čechách Vás zveme v sobotu 8.9.2018 na Den otevřených dveří ve znamení oživlých pohádkových bytostí na hradě. Pod hradem pak na nelítostné souboje včetně rytířského klání na koních, viz:
Vzhledem k tomu, že hradní parkoviště bude celý den patřit pouze rytířům, nepokoušejte se prosím vjíždět Vaším motorovým ořem a parkujte na jiných místech obce. Omlouváme se za toto omezení a děkujeme za pochopení.
VELIKONOCE
Hrad je otevřen od Velkého pátku 30.03. do Velikonočního pondělí 02.04.2018
Kámen ze Svaté země
O Velikonocích 2018 byl na naši Olivetskou horu v kukátkovém divadle umístěn malý kámen z Olivové hory (הַר הַזֵּיתִים) v Jeruzalémě.
Na konci října bude hrad otevřen od pátku 28.10. do neděle 30.10. 2016.
Hrad bude otevřen na SVATODUŠNÍ PONDĚLÍ 16.5.2016
Od soboty 23. dubna 2016 bude pro návštěvníky otevřena spodní terasa s vinicí.
Návštěvní sezonu 2016 zahajujeme na velikonoční Velký pátek 25. března 2016. Otevřeno bude od 9 do 16 hodin.
BOHOSLUŽBA O VELKÉM PÁTKU 25.3.2016 v 17 hodin
Bohoslužba začne v prostoru s nástěnnou malbou Getsemanské zahrady a pak pokračuje ve skalním kostele. Četba textů o ukřižování.
Duchovní slovo Mgr. Eliška Raymanová, farářka Církve československé husitské. Na kytaru bude hrát a zpívat Martin Stárek.
Sraz účastníků v 17 hodin pod hradem. Teplé oblečení a baterky s sebou.
Bohoslužbu nelze spojit s prohlídkou hradu.
ROVERSKÁ SLUŽBA
O sobotním odpoledni 12. září 2015 mladí nadšenci z roverského kmene POLENA z Horních Počernic z vlastní vůle přispěli obětavou pomocí. Jednak odstranili spadané jehličí a listí z horní plošiny hradu a pod hradem posekanou trávu a ostříhané větve.
Nejnáročnější díl pomoci se soustředil na část potoka, z jehož dna a břehů odklidili velké množství všemožného nepořádku včetně několika rozměrnějších předmětů.
Roverům velmi děkuji, doufám, že mohu i za obec.
NOVÁ PUBLIKACE
Od května 2014 prodáváme krásnou novou barevnou brožurku se zasvěceným t extem, mnoha fotografiemi a dvěma vedutami z 19. století. Autorem pojednání je Ing. Jaroslav Panáček, odborník na místní středověké dějiny. Kromě historie a obrázků dílko obsahuje i plánek hradu a 26 tipů na zajímavosti v okolí.
Brožurku formátu A5 o 20 stranách je možno zakoupit v češtině, němčině, nebo angličtině.
V turistické sezóně 2015 probíhaly každý týden o nedělním poledni ve skalním kostele krátké bohoslužby. Sloužila farářka Církve československé husitské Mgr. Eliška Raymanová, nebo kazatel Martin Stárek.
Pro rok 2015 byly bohoslužby ukončeny v září.
O začátku konání bohoslužeb v sezóně 2016 Vás budeme informovat
Presbyterium skalního kostela
V roce 2011 došlo v zadní místnosti barokního kukátkového divadla k přiblížení se původního určení prostoru. Po rekonstrukci Olivetské hory a po obložení stěn a stropu zde byla vymalována scéna z Getsemanské zahrady. V únoru 2012 byl prostor ekumenicky vysvěcen zmíněnou paní farářkou CČSH a farářem Římskokatolické církve panem P. Josefem Pavlasem za přítomnosti zastupitelů obce.
Getsemanská zahrada