Aktuality


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Vážení návštěvníci, u příležitosti oslav 700 let obce Sloup v Čechách Vás zveme v sobotu 8.9.2018 na Den otevřených dveří ve znamení oživlých pohádkových bytostí na hradě. Pod hradem pak na nelítostné souboje včetně rytířského klání na koních, viz:

POHADKOVY HRAD

Vzhledem k tomu, že hradní parkoviště bude celý den patřit pouze rytířům, nepokoušejte se prosím vjíždět Vaším motorovým ořem a parkujte na jiných místech obce. Omlouváme se za toto omezení a děkujeme za pochopení.

 

VELIKONOCE
Hrad je otevřen od Velkého pátku 30.03. do Velikonočního pondělí 02.04.2018


Kámen ze Svaté země
Na naši Olivetskou horu v kukátkovém divadle byl umístěn malý kámen z Olivové hory (הַר הַזֵּיתִים) v Jeruzalémě.


Na konci října bude hrad otevřen od pátku 28.10. do neděle 30.10. 2016.


Hrad bude otevřen na SVATODUŠNÍ PONDĚLÍ 16.5.2016


Od soboty 23. dubna 2016 bude pro návštěvníky otevřena spodní terasa s vinicí.


 Návštěvní sezonu 2016 zahajujeme na velikonoční Velký pátek 25. března 2016. Otevřeno bude od 9 do 16 hodin.


Církev ČSH

BOHOSLUŽBA O VELKÉM PÁTKU 25.3.2016 v 17 hodin

Bohoslužba začne v prostoru s nástěnnou malbou Getsemanské zahrady a pak pokračuje ve skalním kostele. Četba textů o ukřižování.

Duchovní  slovo  Mgr. Eliška Raymanová,  farářka  Církve  československé  husitské. Na kytaru bude hrát a zpívat Martin Stárek.

Sraz účastníků v 17 hodin pod hradem. Teplé oblečení a baterky s sebou.

Bohoslužbu nelze spojit s prohlídkou hradu.


ROVERSKÁ SLUŽBA 

O sobotním odpoledni 12. září 2015 mladí nadšenci z roverského kmene POLENA z Horních Počernic z vlastní vůle přispěli obětavou pomocí. Jednak odstranili spadané jehličí a listí z horní plošiny hradu a pod hradem posekanou trávu a ostříhané větve.

Nejnáročnější díl pomoci se soustředil na část potoka, z jehož dna a břehů odklidili velké množství všemožného nepořádku včetně několika rozměrnějších předmětů.

Roverům velmi děkuji, doufám, že mohu i za obec.


NOVÁ PUBLIKACE

Od května 2014 prodáváme krásnou novou barevnou brožurku se zasvěceným t extem, mnoha fotografiemi a dvěma vedutami z 19. století. Autorem pojednání je Ing. Jaroslav Panáček, odborník na místní středověké dějiny. Kromě historie a obrázků dílko obsahuje i plánek hradu a 26 tipů na zajímavosti v okolí.
Brožurku formátu A5 o 20 stranách je možno zakoupit v češtině, němčině, nebo angličtině.

 


Církev ČSH V turistické sezóně 2015  probíhaly každý týden o nedělním poledni ve skalním kostele  krátké bohoslužby. Sloužila farářka Církve československé husitské Mgr. Eliška Raymanová, nebo kazatel Martin Stárek.

Pro rok 2015 byly bohoslužby ukončeny v září.

O začátku konání bohoslužeb v sezóně 2016 Vás budeme informovat

Presbyterium skalního kostela

15) Kostel - presbytář

 

V roce 2011 došlo v zadní místnosti barokního kukátkového divadla k přiblížení se původního určení prostoru. Po rekonstrukci Olivetské hory a po obložení stěn a stropu zde byla vymalována scéna z Getsemanské zahrady. V únoru 2012 byl prostor ekumenicky vysvěcen zmíněnou paní farářkou CČSH a farářem Římskokatolické církve panem P. Josefem Pavlasem za přítomnosti zastupitelů obce.

Getsemanská zahrada

05) V r. 2011 namalovali Ondřej Mašek, Vojtěch Horálek, Roman Mikeš. Foto L.Renner