Aktuality

.

OPATŘENÍ PROTI ZÁCPÁM
NA VNITŘNÍM ÚZKÉM OBOUSMĚRNÉM SCHODIŠTI

Pokud se u pokladny vytváří velká fronta, na semaforu pod skálou spustíme červené světlo. Zde se prosím zastavte a vyčkejte 5-10 minut na zelenou. Pak vystoupá k pokladně vždy jen okolo 10 osob, tedy tolik, kolik se vejde k pokladně. Pokud se jedná o skupinu s rezervací prohlídky, pak může na zelenou vystoupat celá skupina, ale s vedoucím v čele.


 

Říkání o Jonášovi (Kočovné divadlo)

30. srpna 2020 ve 14:30
HRAD SLOUP

ŘÍKÁNÍ O JONÁŠOVI A JINÝCH VELRYBÁŘSKÝCH VÝPRAVÁCH

S rozvrzaným vozíkem, klarinetem a harmonikou dorazí dne 30. srpna na hrad Sloup kočovné divadlo a ve 14:30 sehraje mezi jeho zdmi kus zvaný Říkání o Jonášovi a jiných velrybářských výpravách. Scénář má na svědomí Filip Vosáhlo, hudbu Matyáš Polák, ke zmíněným recidivistům se na cestách, jež znamenají svět, přidaly Agáta Šumová a Berenika Veselá.

Co se ozývá ve velrybím břiše? Kde dneska bloudí Ahasuér? Přijdou nějací spravedliví diváci? A jak spolu souvisí dobro a zlo?

Prázdninové zpracování biblických příběhů v podání čtyř kočovných herců, jedné tahací harmoniky, klarinetu a pořádné velryby.

 


 

 


 

OD 25. 6. 2020 JE V PROVOZU NOVÉ OPATŘENÍ PROTI ZÁCPÁM NA VNITŘNÍM ÚZKÉM OBOUSMĚRNÉM SCHODIŠTI

Nebudete stát frontu na schodech v dlouhé úzké chodbě pod pokladnou a nebudou se proti Vám tlačit ti co odcházejí dolů. Zastavíte se před nově instalovaným semaforem na úpatí skály. Když se rozsvítí zelená, vystoupá po schodišti k pokladně vždy jen okolo 10 osob, tedy tolik, kolik se k pokladně vejde. Na červeném světle pak ostatní počkají několik minut, než opět naskočí zelená. Mezitím budou moci sejít dolů, ti co již odcházejí.
V případě hromadné výpravy nad 10 osob je záhodno, aby vedoucí zanechal skupinu před semaforem a sám došel k pokladně a zde informoval o počtu osob ve výpravě a o způsobu placení vstupného (jednotlivě, nebo hromadně). Domluví také způsob prohlídky (samostatně, nebo s průvodcem). Pokud vstupné zaplatí hromadně, je šance, že na pokyn pokladníka bude moci vyjít nahoru celá skupina najednou. V případě placení individuálního se nejspíš bude muset skupina rozdělit a podle semaforu po deseti přicházet k pokladně. V „čekárně“ nad pokladnou se opět skupina postupně spojí.

Uvedená regulace vás nijak nezdrží, jen nedojde k tlačenicím. Opatření se snaží omezit příliš těsné a nechtěné kontakty mezi návštěvníky v úzkých vstupních chodbách. Není to však jen prevence případné nákazy. Jako provozně praktické řešení zůstane i nadále.

Čekání u semaforu může být psychycky náročné, zvláště když proti Vám dlouho nikdo nejde. Věřte však, že nikdo nezapomněl přepnout zelenou, to jen návštěvníci před Vámi překonávají dlouhá schodiště a nakupují u pokladny. Teprve potom, až vyjdou další patro nad pokladnou, horní semafor pustí odcházející dolů a někteří z nich se opět zdrží u pokladny. Průměrný interval semaforu je asi 8 minut. Buďte prosím trpěliví.

V případě slabého provozu zůstává na obou semaforech zelená, nedivte se proto, že se potkáváte s jednotlivci jdoucími v protisměru.

Od 1. července 2020 odpadne sice povinnost nosit roušky, ale to neznamená, že bude ostudou si je v úzkých prostorách, či u pokladny, individuálně ponechat.

U pokladny také zůstává střička s dezinfekčním roztokem.


23. 6. 2020 – Provizorní pokladní budka pod skálou, která byla ve vrcholící pandemii postavena proto, aby bylo zcela vyloučeno potkávání vstupujících a odcházejících návštěvníků, ukončila provoz. Prodej vstupenek a suvenýrů se vrací do původní pokladny na 112 schodu.
Z budky pod skálou se po dobu prázdnin stane stánek s prodejem skleněných výrobků.


NA KONCI SEZONY 2019

Vzhledem ke svátku založení Československa, následným podzimním prázdninám a následnému svátku Všech Svatých ve všech okolních zemích, bude hrad otevřen celý týden od soboty 26.10. do neděle 3.11.2019.


ZUŠ Děčín -em26.719


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Vážení návštěvníci, u příležitosti oslav 700 let obce Sloup v Čechách Vás zveme v sobotu 8.9.2018 na Den otevřených dveří ve znamení oživlých pohádkových bytostí na hradě. Pod hradem pak na nelítostné souboje včetně rytířského klání na koních, viz:

POHADKOVY HRAD

Vzhledem k tomu, že hradní parkoviště bude celý den patřit pouze rytířům, nepokoušejte se prosím vjíždět Vaším motorovým ořem a parkujte na jiných místech obce. Omlouváme se za toto omezení a děkujeme za pochopení.


VELIKONOCE
Hrad je otevřen od Velkého pátku 30.03. do Velikonočního pondělí 02.04.2018


Kámen ze Svaté země
O Velikonocích 2018 byl na naši Olivetskou horu v kukátkovém divadle umístěn malý kámen z Olivové hory (הַר הַזֵּיתִים) v Jeruzalémě.


Na konci října bude hrad otevřen od pátku 28.10. do neděle 30.10. 2016.


Hrad bude otevřen na SVATODUŠNÍ PONDĚLÍ 16.5.2016


Od soboty 23. dubna 2016 bude pro návštěvníky otevřena spodní terasa s vinicí.


 Návštěvní sezonu 2016 zahajujeme na velikonoční Velký pátek 25. března 2016. Otevřeno bude od 9 do 16 hodin.


Církev ČSH

BOHOSLUŽBA O VELKÉM PÁTKU 25.3.2016 v 17 hodin

Bohoslužba začne v prostoru s nástěnnou malbou Getsemanské zahrady a pak pokračuje ve skalním kostele. Četba textů o ukřižování.

Duchovní  slovo  Mgr. Eliška Raymanová,  farářka  Církve  československé  husitské. Na kytaru bude hrát a zpívat Martin Stárek.

Sraz účastníků v 17 hodin pod hradem. Teplé oblečení a baterky s sebou.

Bohoslužbu nelze spojit s prohlídkou hradu.


ROVERSKÁ SLUŽBA 

O sobotním odpoledni 12. září 2015 mladí nadšenci z roverského kmene POLENA z Horních Počernic z vlastní vůle přispěli obětavou pomocí. Jednak odstranili spadané jehličí a listí z horní plošiny hradu a pod hradem posekanou trávu a ostříhané větve.

Nejnáročnější díl pomoci se soustředil na část potoka, z jehož dna a břehů odklidili velké množství všemožného nepořádku včetně několika rozměrnějších předmětů.

Roverům velmi děkuji, doufám, že mohu i za obec.


NOVÁ PUBLIKACE

Od května 2014 prodáváme krásnou novou barevnou brožurku se zasvěceným t extem, mnoha fotografiemi a dvěma vedutami z 19. století. Autorem pojednání je Ing. Jaroslav Panáček, odborník na místní středověké dějiny. Kromě historie a obrázků dílko obsahuje i plánek hradu a 26 tipů na zajímavosti v okolí.
Brožurku formátu A5 o 20 stranách je možno zakoupit v češtině, němčině, nebo angličtině.

 


Církev ČSH V turistické sezóně 2015  probíhaly každý týden o nedělním poledni ve skalním kostele  krátké bohoslužby. Sloužila farářka Církve československé husitské Mgr. Eliška Raymanová, nebo kazatel Martin Stárek.

Pro rok 2015 byly bohoslužby ukončeny v září.

O začátku konání bohoslužeb v sezóně 2016 Vás budeme informovat

Presbyterium skalního kostela

15) Kostel - presbytář

 

V roce 2011 došlo v zadní místnosti barokního kukátkového divadla k přiblížení se původního určení prostoru. Po rekonstrukci Olivetské hory a po obložení stěn a stropu zde byla vymalována scéna z Getsemanské zahrady. V únoru 2012 byl prostor ekumenicky vysvěcen zmíněnou paní farářkou CČSH a farářem Římskokatolické církve panem P. Josefem Pavlasem za přítomnosti zastupitelů obce.

Getsemanská zahrada

05) V r. 2011 namalovali Ondřej Mašek, Vojtěch Horálek, Roman Mikeš. Foto L.Renner